İlk Televizyon Görüntüsü

ilk-televizyon-goruntusu-2

Neredeyse tüm yaşantımızı şekillendiren ve adına televizyon denilen sihirli kutuyu neredeyse dünyada herkes izliyor. Peki bu sihirli kutunun ilk görüntüsünü hiç merak ettiniz mi? Merak edenler için hiç bekletmeden hemen söyleyelim: 1928’de New York’taki Kanal 1 televizyonunda yayınlanan ilk görüntü Kedi Felix’e ait. Yani “uğurlu kediye”…

Kedi Felix, Otto Messmer tarafından Pat Sullivan Stüdyoları için yaratılmıştı. Aslında ilk gösterimi televizyondan çok önce 1919 yılında sinemalarda gösterilmişti. Sinema gösterimi 5 dakika sürüyordu. Gösterilmesi sadece animasyon sanatlarına olan ilgiyi değil, Amerikalıların kedilere olan ilgisini de artırmıştı. Sesin beyaz perdeye gelmesi ile sessiz Kedi Felix de seslendi ve ilk sesli çizgi film Kedi Felix oldu.

ilk-televizyon-goruntusu-3

Kedi Felix muhteşem bir şöhret yakaladı. Öyle ki Atlantik Okyanusu’nu uçakla geçen ilk kişi olan Charles Lindbergh, Kedi Felix’i uçağının üzerine resmetti.

Bu denemeyi başarıyla gerçekleştiren Lindbergh’in bu kediyi uğurlu sayması üzerine, Kanal 1 kanalı ilk televizyon görüntüsü olarak Felix’i yayınlamaya karar verdi ve Kanal 1 televizyonu ilk yayın hayatına Felix’in işte bu görüntüsüyle geçti:

ilk-televizyon-goruntusu-1

Alıntıdır | Fotoğraf Kaynak 1 | Fotoğraf Kaynak 2 | Fotoğraf Kaynak 3

Bir Önceki Konu
gozluk-bir-insani-nasil-degistirir-3

Gözlük Bir İnsanı Ne Kadar Değiştirebilir?

Bir Sonraki Konu
durustluk

Dürüstlük Nasıl Ödüllendirilmelidir?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ